Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.

CWZS Zawisza

Stowarzyszenie Wioślarskie

Zawisza odbija od dna

Zawisza odbija od dna
2014-01-20
 

Wioślarze Zawiszy po wybudowaniu nowej przystani odbijają od dna. W ubiegłym roku poprawili swój wynik w szkoleniu dzieci i młodzieży o 700 procent!

Fatalne warunki do treningu, brak bazy w centrum miasta przez 2 lata odstraszały młodzież pragnącą trenować wioślarstwo na Zawiszy. W efekcie na przystani przy ul. Mennica, obecnie Tamka, pojawiała się piątka seniorów - z reprezentacyjnej ósemki: Rafał Hejmej, Krystian Aranowski, Michał Szpakowski, Piotr Juszczak i sternik Daniel Trojanowski, a młodzieży była garstka, co roku z mniejszym zapałem. Przypomnijmy, że wioślarze z ósemki to srebrni medaliści mistrzostw Europy i 4. osada ostatnich mistrzostw świata. Ta stagnacja udzielała się także trenerom i działaczom.
Po wybudowaniu nowej siedziby - „Przystani Bydgoszcz" wioślarze w maju podjęli decyzję o podziale klubu sportów wodnych na kajakarski i wioślarski. Nowym prezesem został Łukasz Grocholski, który zaprosił do współpracy byłego trenera Zawiszy Grzegorza Dudzińskiego (obecnie wiceprezes). Głosujący nie widzieli miejsca w nowym zarządzie dla poprzedniego sternika Mirosława Bednarczyka.

- Wróciliśmy do pracy u podstaw - mówi Grzegorz Dudziński. - Rozpoczęliśmy od naborów i wzmocnienia troski o uczniów z klas sportowych.
Od września uruchomiono nabór do grup w kategorii młodzików i juniorów młodszych w Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu przy Centrum Onkologii. Zajęcia te prowadzą dwa razy w tygodniu Grzegorz Dudziński i Daniel Trojanowski (w przerwach między obozami kadry).
- Na lekcjach pokazowych w Fordonie uczestniczyło 102 uczniów - mówi Daniel Trojanowski, sternik reprezentacyjnej ósemki i jednocześnie kierownik sekcji wioślarskiej. - Od połowy września na zajęcia chodzi regularnie 40 dzieci i młodzieży. Mamy tam bardzo dobre warunki do treningu - basen, siłownię i salę. Najważniejszym naszym zadaniem jest przekazać młodym ludziom bakcyla do wioślarstwa.
Oprócz grupy trenującej w Fordonie zawiszanie prowadzą zajęcia dla młodzieży z miasta i klasy sportowej z gimnazjum przy ul. Czackiego. Tą grupą. blisko 40-osobową - zajmuje się Tomasz Ciechanowski. W ciągu 1,5 roku trenerowi Ciechanowskiemu, któremu pomagał wcześniej trener Andrzej Naglewicz, udało się wychować m.in. zawodników, którzy zdobyli 4. miejsca na mistrzostwach Polski w czwórce bez sternika młodzików i zdobywców dwóch brązowych medali na makroregionalnych mistrzostwach młodzików.

Zawodnicy mogą korzystać nieodpłatnie z obiektów należących do CWZS Zawisza przy ul. Królowej Jadwigi i Gdańskiej. Problemem jest brak nowoczesnego sprzętu. Dużo łódek trzeba naprawiać, ale do początkowego szkolenia młodzieży wystarczy.
„Express" uczestniczył w zebraniu z rodzicami połączonym z podsumowaniem ubiegłorocznego sezonu. Obserwując zaangażowanie młodych adeptów i rodziców wierzymy, że już wkrótce usłyszymy o kolejnych sukcesach młodzieży Zawiszy.

 Sławomir Kabat

źródło Express Bydgoski